Ostatnie zawirowania na rynku zmniejszyły stan posiadania niejednego giełdowego inwestora. Szansą, na przynajmniej pewne, zwiększenie stanu posiadania jest kupno/posiadanie spółek z wysoką stopą dywidendy.
Stopa dywidendy, ustalona wcześniej za zgromadzeniu akcjonariuszy, znacznie zmieniła wartość względem jednostkowej ceny akcji danej spółki.
W obliczu ostatnich spadków notowań wielu spółek, stopa dywidendy pozwala aktualnie na osiągnięcie nawet kilkuprocentowych zysków. Ciekawą pod tym względem spółką jest PZU. Spójrzmy na wykres: Na obecną chwilę wartość akcji PZU wynosi ok. 330 zł i historycznie jest jedną z najniższych wartości. Dla mnie w tej chwili jest to ostatnia spółka którą powinno się sprzedawać, a jednocześnie pierwsza do zakupu. Dlaczego? Przede wszystkim dywidenda, ale także branża spółki. Ubezpieczenia są zdecydowanie mniej zależne od sytuacji makro i ogólnej recesji na rynku. Spółka jest na pewno mocna w dłuższej perspektywie.
A jeśli już mówimy o dywidendzie - została ona ustalona na 26 zł na akcję - stopa dywidendy na poziomie 7,9 % wygląda zachęcająco. Data ustalenia prawa do dywidendy przypada na 30 września, data jej wypłaty 21 października.
Warto wspomnieć tutaj także o kilku innych spółkach pozwalających na osiągnięcie ciekawych zysków z dywidendy: GWARANT (7,2%), SANOK (5,49%), PKOBP (5,49%), czy też PEGAS (5,39%).
Z "dywidendówkami" trzeba uważać żeby się nie sparzyć chociaż obecnie to jest strategia która przyniesie na niektórych z nich znaczne korzyści. Ja na takie spółki patrzę w perspektywie więcej niż jednej wypłaty dywidendy, a tu na naszym rynku ciągle niewiele jest takich które maja jasną politykę dywidendową i nie zmieniają jej od lat.
OdpowiedzUsuń@up
OdpowiedzUsuńTepsa jest dobrym tego przykładem. Firma przez klientów nielubiana, krytykowana, natomiast inwestorzy nie mają co narzekać na dywidendę, mimo że kurs akcji właściwie stoi w miejscu.
Tylko jaka masz gwarancje, ze w przyszlym roku (i kolejnych) dywidenda bedzie w takiej wysokosci jak obecnie lub ze w ogole bedzie?
OdpowiedzUsuń