poniedziałek, 26 marca 2012

Dlaczego boimy sie SKOKów?

Zapytał mnie ostatnio znajomy, zainteresowany założeniem kilku lokat, o aktualną ofertę w tym zakresie - tak aby mógł optymalnie zarobic jak najwięcej. Bez większego zastanowienia przedstawiłem mu aktualne warunki depozytów w SKOKu Wołomin (8,0% brzmi nieźle!). Wszystko byłoby w porządku, oferta, warunki, itd. gdyby nie ostatnie pytanie:
- Czyli który to bank?
- SKOK Wołomin
- Czyli to nie bank?
- No niby nie.
- No to nie!
I na nic tu tłumaczenia o zasady działania SKOKów w Polsce. Na nic też opowiadanie o mojej dotychczasowej, blisko 7-letniej (i udanej!) przygodzie z wołomińskim SKOKiem.


W rozumieniu prawa SKOK rzeczywiście nie jest bankiem, w związku z tym nie podlega kontroli tych samych instytucji które zajmują się kontrolą banków. Pomimo tego SKOKi mają własny, dualistyczny system ochrony oszczędności swoich członków. Pierwsza z nich - Kasa Krajowa - organ nadzorczy, który odpowiada m.in. za funkcje stabilizacyjne i utrzymanie płatności. Jego rola sprowadza się w głównej mierze do ograniczania ryzyka. 

Drugim z organów systemu bezpieczeństwa jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK, które dba o wypłatę depozytów w przypadku upadku SKOK. Oszczędności członków Kasy ubezpieczone są do kwoty 100 000 Euro. 

Jak wcześniej wspomniałem klientem SKOK jestem od prawie 7 lat. Nie kojarzę żeby spośród kilkunastu Kas (?) któraś w tym czasie upadła. Bez wątpienia, o ile oferta SKOK Wołomin nadal będzie dla mnie atrakcyjna, w obecnym porządku prawnym nadal będę korzystał z usług Kas.

A dlaczego boimy się SKOKów? Bo ich nie znamy i co gorsze poznac nawet nie chcemy. I na nic tłumaczenia. Najlepsze jest to, co znamy od pokoleń, choc w rzeczywistości może byc zupełnie inaczej.

P.S. Kolega zdecydował się na ofertę PKO. Bo przecież PKO zna od dzieciństwa i placówka jest niedaleko i w ogóle co on będzie kombinował ze zmianami za jakieś drobniaki ;)

4 komentarze:

  1. Nie znamy, bo tak naprawde nie ma jak ich poznac. SKOKi nie podlegaja pod KNF i nie publikuja sprawozdan finansowych. Wspolczynnik kapitalu wlasnego tez jest prawdopodobnie na bardzo niskim poziomie (ok. 3%).

    OdpowiedzUsuń
  2. Na dzień dzisiejszy współczynnik wypłacalności wynosi 4
    pozatym oprocentowanie w Skok Wołomin zależy ile masz udziałów wykupionych - przy udziałach 25 masz 8.15% a już przy 50 to 8.20% zakładają lokatę na 3-6 miecha przy zerwaniu otrzymujesz 70% odsetek - system komputerowy mają z intregowany -każdą lokate można załozyć i odnowić czy zerwać w dowolnym oddziale , możnateż z opcją przez internet sobie zakładać i odnawiać lokaty

    kliient ze stażek 20 lat pozdrowienia Andrzej

    OdpowiedzUsuń
  3. Coś w tym jest. Sam naczytałem się tekstów w Wyborczej o powiązaniach Skoków z braćmi Kaczyńskimi, jakimś niejasnym lobbingu, itp. A jeśli dodamy do tego brank nadzoru KNF oraz gwarancji BFG, nasze postrzeganie ryzyka drastycznie sie zmienia.

    Ciekawy tekst, bo sprowokował mnie do odwiedzin w jakimś oddziale Skok po drodze i zapoznaniem się z ich strukturą i ofertą. Chociaż zanim nie wyjąśnię swoich wszystkich wątpliwości zostaję po stronie Twojego kolegi. Może nie PKO, ale klasyczne banki pod kuratelą KNF.

    OdpowiedzUsuń
  4. W rankingu kont osobistych stawiam na klarowność opłat, wygodę obsługi online i korzyści, które dostosowują się do indywidualnych potrzeb klientów. https://www.bank-ranking.pl/ranking-kont-osobistych

    OdpowiedzUsuń