środa, 9 marca 2011

Wskaźniki analizy fundamentalnej: C/W

Po wcześniejszym przedstawieniu najpopularniejszego ze wskaźników analizy fundamentalnej nadszedł czas na przedstawienie kolejnego. Dzisiaj kolej na wskaźnik C/W.

C/W (ewentualnie C/WK, a w wersji angielskiej P/BV) – jest to wskaźnik określający bieżącą wycenę wartości majątku danej spółki przez rynek. Wskaźnik ten oblicza się dzieląc bieżącą kapitalizację rynkową spółki przez jej wartość księgową kapitału własnego, publikowaną w bilansie spółki. Wartością księgową spółki jest różnica pomiędzy aktywami a bieżącymi pasywami zobowiązaniami długoterminowymi.

Wskaźnik C/W informuje ile razy wartość spółki na rynku jest inna (mniejsza bądź większa) od jej wartości księgowej. Wskaźnik ten powinien być rozpatrywany w nawiązaniu do średnich wskaźników w danej branży. Trudno jest o ustalenie jakichkolwiek norm czy też widełek dla tego rodzaju wskaźnika.

Niski poziom wskaźnika C/W oznaczać może małe zyski bieżące i ewentualne kłopoty spółki. Zbyt wysoki poziom tego wskaźnika w odniesieniu do branży może oznaczać przewartościowanie akcji, prowadzące w efekcie do korekty.

Bez wątpienia porównanie wskaźnika C/W spółki z innymi spółkami w branży, oraz jej bieżące obserwowanie w czasie, jest ważne przy podejmowaniu decyzji o długoterminowym zakupie akcji.




1 komentarz:

  1. Wskaźnik C/WK ma jedną wadę - nie uwzględnia wartości poza księgowej, np. know-how, wartości pracowników itp. Ale z drugiej strony, jeżeli cena akcji dobrej spółki spadła poniżej wartości księgowej, to można być pewnym, że stanowią one okazyjny zakup. Są jednak spółki których cena akcji nigdy nie spada poniżej wartości księgowej, warto wtedy wiedzieć jaka była minimalna cena historyczna tych akcji, żeby wiedzieć w jakim momencie dokonywać zakupu.

    OdpowiedzUsuń